KARASU KARASU KOCAALİ KOCAALİ SAKARYA SAKARYA

Orman Kanunu Değişmeli

Meclis’te geçtiğimiz haftadan bu yana görüşülmeye başlanan orman vasfını kaybetmiş alanlarla ilgili yasanın Orman Kanunu’nda da değişiklik içermesi gerektiğini söyleyen Karasu Ziraat Odası Başkanı Fikri Hordoloş, 2B dışında kalan, tarım yapılan ve yerleşim alanı olarak kullanılan alanların da yasa kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Bu haber 16 Şubat 2012, Perşembe 20:59:21 eklenmiş ve 942 kez görüntülenmiştir.

 

Siyasilerin seçim öncesinde verdikleri sözleri hatırlatan Karasu Ziraat Odası Başkanı Fikri Hordoloş, “Siyasilerimizin seçim öncesinde ‘Orman vasfını kaybetmiş arazilerle ilgili sorun çözülecek’ şeklinde sözleri mevcut. Ancak sorun çözülürken çiftçilerimizin mağdur edilmemesi gerekiyor. 1980 öncesinde gerçekleştirilen ölçüme göre birçok alan 2B dışında kalıyor. Bunun içinde yerleşim alanları da var. Yani insanlarımızın evleri bile orman görünüyor. Bunun içinde üç kuşaktan bu yana kullanılan yerler de var. Her defasında sorunun çözümü için Anayasa değişikliği öne sürülüyordu. Anayasa ayet olmadığına göre sorun bir defada çözülmeli. Sorunu çözecek olan milletvekilleridir” dedi.

 

Mülkiyet sorununun ülkenin belli bir bölümünü ilgilendiren bir sorun olmadığını da dile getiren Hordoloş, “Şu anda Meclis’te olan 2B yasası aslında bir toprak reformu niteliğindedir. Bu sorunu iktidar ve muhalefet milletvekilleri el ele vererek çözmek zorundadır. Ülkenin büyük bir kesiminde bu sorun yaşanmaktadır” dedi.

 

Karasu ve Kocaali bölgesindeki çiftçilerin yaşamlarını devam ettirebilmek için ormanları açtıklarını ve aynı alan üzerinde de yaşamlarını sürdürdüklerini söyleyen Başkan Hordoloş, “2B diyince Meclis’tekilerin aklına Antalya’daki yağmacılar, İstanbul’daki fırsatçılar geliyor. Ancak Bizim bölgemizde insanlar hayatlarını devam ettirebilmek için bundan 50 yıl önce ormanı açarak fındıklık yapmış ya da kendine ev yapmış. Bu ikisini aynı kefeye koymak adaletsizliktir” dedi.

 

“Çıkarılmaya çalışılan 2B yasasında her ne kadar 1981 ölçümleri baz alındıysa da uygulamada 1952 yılı Amanajman Planları esas alınmıştır” diyen Başkan Hordoloş, “Aynı batımda dikilen ancak miras yolu ile bölünen bahçelerin yarısı ormana yarısı 2B’ye çıkıyor. Buradan bile ölçümlerin keyfe keder yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Bugün itiraz süresinin geçtiği öne sürülüyor. Ancak askı sürecinin de nasıl işlediği muallakta. Bugün yapılacak teknik bir incelemede bu alanların aslında orman vasfını kaybettiğinin 30 yılı aşkın bir süre olduğu görülecektir” dedi.

 

2B yasasının kapsamının genişletilmesi gerektiğini de söyleyen Başkan Hordoloş, “Yeşil alana bırakılan araziler sorunu vatandaşın lehine çözülmeli. Bu günden sonra kimsenin orman kesip fındık dikeceği yok. Ancak yaşamını tarımla idame ettiren vatandaşları da mağdur etmeye kimsenin hakkı yok. Orman Kanunu’nda yapılacak değişiklik vatandaşların yaşayacağı tüm sorunları ortadan kaldıracaktır. Yoksa çıkarılan kanun sadece yeni sorunlar doğurur, hiç kimsenin sorununu da çözmez” dedi.

 

Mehmet KARAKAŞ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ZİRAAT ODASI haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
KARASU
Karasunun Haber Sitesi | www.karasununsesi.com
© Copyright 2013 Karasunun Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Karasu İçin Önemli Linkler
Karasu Belediyesi
Karasu Kaymakamlığı
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
Karasu Meslek Yüksek Okulu
Karasu Emniyet Müdürlüğü
Karasu Halk Eğitim
Kocaali için Önemli Linkler
Kocaali Belediyesi
Kocaali Kaymakamlığı
Sakarya İçin Önemli Linkler
Sakarya Valiliği
Büyük Şehir Belediyesi
İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Sakarya Üniversitesi
İl Emniyet Müdürlüğü
Hastanelerimiz
Kocaali Devlet Hastanesi
Karasu Devlet Hastanesi
Yenikent Devlet Hastanesi
Eğitim ve Araştırma Hastanesi
ToyotaSA Hastanesi
Beyhekim Hastanesi
Hastanelerimiz
Özel Altınova Hastanesi
Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi
Özel Ada Tıp Hastanesi
Sakarya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi
İthal Duvar Kağıdı Uygulaması
Backlink
Yazlık
Yazlık Daire